Õnnestunud reisikirjakonkurss 2023

Vabariigi 105. sünnipäeval lõppes Fr. R. Kreutzwaldi muuseumi ja Võru Kreutzwaldi Kooli poolt korraldatud üleriigiline reisikirjakonkurss. Konkursile saabus töid Tallinnast, Tartust, Harjumaalt, Hiiumaalt, Järvamaalt, Põlvamaalt ja Võru Kreutzwaldi Koolist.

Konkursi eesmärgiks oli soov suunata noori Kreutzwaldi loomingut avastama ja tänapäevaga seostama, arendades nii õpilaste fantaasiat ja oskust luua sidusaid tekste.

Meelisteemaks kujunes kirjutajatel “Reis põhjakotka seljas”, kus kotkas viis rännumeest väga erinevatesse Eestimaa paikadesse, aga ka kaugemale, isegi sõjaretkele. Üks õpilane kirjutas luulevormis , miks ta ei saa kirjutada reisikirja. Põhjus igati päevakohane – kogu vaba raha annetab Ukraina toetuseks. Hiiumaa noormees küsib Kalevipojalt, kuidas selle Pihkvaga on ja kas Pihkvamaal ikka kvaliteetset lauamaterjali jagub – tal oleks vaja Murkale uut kuuti ehitama hakata.

Parimate reisikirjade autoritena jäid žüriile silma järgmised õpilased:

5. klasside arvestuses

Kirke Kaarna – I koht Rosma Johannese kool

Iris Maria Kass – II koht Türi Põhikool

Elise Zinovjev – III koht Türi Põhikool

Gümnaasiumiõpilaste töödest märgiti žürii poolt parimateks Hiiumaa

Gümnaasiumi õpilaste Agnes Katariina Seliranna, Viktooria Vesingu ja Markus Kivi reisikaardid 12. klassist ning 11. klassist Lill Kagadze, Berit Tikenbergi ja Andro Suusteri tööd.

Hiiumaa Gümnaasiumi eesti keele õpetaja Tiiu Heldema kirjutab: “Lustisime selle mõttega, et saata talle tervitusi maailma eri paikadest. See oli vahelduseks tore töö ja sai ka “Kalevipopega” meelde tuletatud. “

Türi Põhikooli õpetaja Anneli Talviste kirjutab: “Külastasime suvel Teie suurepärast muuseumi ja meenutame siiani seda käiku tänutundega. Saime üliinspireeriva kogemuse, justkui oleks jutu- ja lauluisa kohe tagasi tulemas…. Kui 9. klass luges nüüd “Kalevipoega”, julgesin õpilastele välja pakkuda reisikirja konkursist osavõtu ning juba tunnis asusid kõik kribama. Aitäh, et nii põnevaid võimalusi pakute!”

Žürii on tänulik õpetajatele, kes suunasid õpilasi konkursil osalema ning õpilastele, kes lustisid oma mõtterännakutes ja kelle tööd pakkusid lugejaile-hindajailegi elamust.

Aitäh kõigile osavõtjaile!
Žürii nimel Helena Linnamäe